Międzygimnazjalny konkurs "Koń przyjacielem kawalerzysty".

Do konkursu przystąpiły dwuosobowe drużyny reprezentujące 7 grudziądzkich gimnazjów:
- Magdalena CZARNECKA i Oliwia LISIEWICZ z Gimnazjum nr 2 im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich (ul.Sobieskiego12),
- Aleksandra BŁAŻYŃSKA i Sara SIERAKOWSKA z Gimnazjum nr 4 im. Mikołaja Kopernika (ul.Konarskiego 14),
- Zuzanna SZPAJDA i Aleksandra MEGER z Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków, al. 23 Stycznia 30,
- Aleksander OTŁOWSKI i Anna WARCZAK z Gimnazjum nr 7 im. Bronisława Malinowskiego (ul.Mikołaja z Ryńska 6),
- Adrian SZCZODROWSKI i Aleksandra KUJAWSKA z Gimnazjum nr 8 (ul. Legionów 2),
- Aleksandra HILGER i Oskar SPRAWSKI z Gimnazjum nr 12 im Bronisława Malinowskiego (ul. Korczaka 23).
Jury w składzie: płk dr. Jerzy KRZYŚ, Przewodniczący Rady Fundacji, mgr Anna WAJLER, starszy kustosz Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i mgr Rafał CHYLEWSKI, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16, członek Zarządu Fundacji - oceniło zaprezentowane prace plastyczne i 10. minutowe prezentacje multimedialne.


Pracę plastyczną prezentują Zuzanna Szpajda "Przysmaki" dla "Medzia" przyniosły: Magdalena i Aleksandra Meger z Gimnazjum nr 6 i Oliwia Lisiewicz z Gimnazjum nr 2
NAGRODĘ GŁÓWNĄ - rzeźbę głowy konia '"Medzia" i I nagrodę zdobył zespół z Gimnazjum nr 2.

Dr Jerzy Krzyś, przewodniczący Jury konkursu, wręcza nagrodę główną laureatkom z Gimnazjum nr 2 - Magdalenie Czarneckiej i Oliwii Lisiewicz.
II nagrodę zdobył zespół z Gimnazjum nr 12, a III nagrodę zespół z Gimnazjum nr 3
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książkę "Kawaleryjska Alma Mater w Grudziądzu 1920 - 1939" oraz upominki ufundowane przez organizatorów.
Na fotografii od prawej: mgr Anna Wajler, mgr Rafał Chylewski, mgr Maria Kaczorowska, wicedyrektor Gimnazjum nr 2, dr Jerzy Krzyś, Zuzanna Czarnecka i Oliwia Lisiewicz, mgr Małgorzata Grabowska, nauczycielka historii Gimnazjum nr 2, oraz Karola Skowrońska.
Rzeźbę ufundował w 2009 roku rtm. Tadeusz Bączkowski, oficer 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, absolwent Szkoły Podchorążych Kawalerii (rocznik 1934 - 1936), uczestnik walk w kampanii wrześniowej 1939r., w tym szarży pod Mokrą. Zaprojektowana i wykonana została w Londynie przez artystę Wojciecha Sobczyńskiego.
Przekazując rzeźbę Fundacji, jako nagrodę przechodnią w konkursach kawaleryjskich, rtm. Tadeusz Bączkowski napisał:
"Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu w 1936 roku otrzymałem przydział do 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Ostrogu nad Horyniem. Od razu dowiedziałem się, że w Pułku żyje ?na łaskawym chlebie? koń majora Feliksa Jaworskiego ?Medzio? ? weteran walk 1917,1918 i 1920 roku. "Medzia" poznałem, gdy pierwszy raz wszedłem do stajni szwadronu. Stał wolno w swoim boksie, nie był uwiązany jak wszystkie inne konie, może drzemał, jak to konie lubią. Na moje zawołanie "Medzio" odwrócił głowę jakby zapraszał mnie do wejścia do boksu. Wszedłem, poklepałem go po szyi, pogłaskałem grzywę i chrapy. On mnie obwąchał, zmiótł wargami z dłoni kawałek cukru i znajomość została zawarta. Odtąd widywałem "Medzia" niemal codziennie, gdy wolnym krokiem przechadzał się po dziedzińcu koszarowym do sierpnia 1939 roku, do momentu, gdy zmobilizowany pułk opuścił koszary.
W tej Nagrodzie Przechodniej, którą oddaję pod opiekę uczniom szkół grudziądzkich, pragnę upamiętnić tego weterana, konia bojowego tamtych czasów i wszystkie Konie Bojowe Kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej".
Rotmistrz Tadeusz Bączkowski jest także inicjatorem upamiętnienia koni kawaleryjskich tablicą pamiątkową, która umieszczona jest na grudziądzkich Błoniach Nadwiślańskich.
Wszystkie fotografie wykonał Marian Wesołowski