PŁK MARIAN MICHNIEWICZ NIE ŻYJE. MIAŁ 105 LATŚp. płk Marian MICHNIEWICZ urodził się 10 marca 1913 roku w Pracyplonach (woj. nowogródzkie). Po ukończeniu szkoły średniej został skierowany  w 1934 r.   do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył  w 1935 roku. Następnie przyjęty został do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Był absolwentem tej Szkoły (rocznik 1935 - 1937) z 6. lokatą  i przydziałem do 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Służył w tym pułku do 1939 roku. Wraz z macierzystym pułkiem walczył w kampanii wrześniowej do 6 października 1939 r. Więziony był w obozach jenieckich Arnswalde i Gross Born do lutego 1945 roku. Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską. Mieszkał w Warszawie  i pracował do emerytury  jako inżynier specjalista do spraw   wodno - kanalizacyjnych.  Działał także społecznie w Naczelnej Organizacji Technicznej i  Duszpasterstwie Kawalerii i Artylerii  Konnej w Warszawie. Był członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu i wieloletnim jej darczyńcą. Uczestniczył w  pierwszym  i kolejnych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. W 2014 roku, podczas 26. Spotkania Kawalerzystów II RP, Ich Rodzin i Miłośników Kawalerii, mając 101 lat, zachwycił wszystkich świetną prezencją kawaleryjską i znakomitym wystąpieniem (bez karki). Miało to miejsce w historycznych koszarach Księcia Józefa Poniatowskiego, w których w 1937 roku otrzymał szlify oficerskie. Był współorganizatorem Stowarzyszenia - Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Mimo sędziwego wieku przez wiele lat, każdego roku, z radością  uczestniczył w Świętach swojego ukochanego Pułku.Udzielał wielu wywiadów.  Bardzo   dbał aby chlubne  tradycje bohaterskiego 5. Pułku Ułanów Zasławskich nie zginęły, ale były godnie kultywowane przez młode pokolenia Polaków. Nie zawiódł się.
W pensjonacie w pobliżu Piaseczna, otoczony troskliwą opieką przyjmował wielu gości:  znajomych, przyjaciół, a także przedstawicieli Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, kultywującego tradycje 5. Pułku Ułanów Zasławskich. Żywo interesował się działaniami Fundacji w Grudziądzu i Stowarzyszenia w Ostrołęce.  W 2017 roku awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej na stopień pułkownika w stanie spoczynku. Śp. płk Marian Michniewicz  odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych i  Krzyżem Oficerskim  Orderu Odrodzenia Polski i był najstarszym oficerem Polskiej Kawalerii.
Odszedł urodzony kawalerzysta, wspaniały człowiek. wielki patriota.
Cześć Jego Pamięci!

Msza śp. żałobna zostanie odprawiona 4 czerwca 2018 r o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie. Następnie o godz. 14.00 odbędzie się złożenie prochów Zmarłego do grobu rodzinnego na cmentarzu w Wilanowie.

Autor: Karola Skowrońska