TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA GEN. BRYG. STANISŁAWA GRZMOT - SKOTNICKIEGOSTULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
Tablica w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Skotnikach


18 października 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Skotnikach  (Gmina Samborzec) odbyła się  uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej gen. bryg. Stanisławowi Grzmot - Skotnickiemu. Niezwykle podniosłe wydarzenie rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w asyście licznych pocztów sztandarowych i zgromadzonych gości, a także mieszkańców gminy. Wzruszające kazanie,  z wieloma fragmentami wierszy patriotycznych,  zakończyło się cytatem z jednego z nich: "o Ojczyźnie się nie mówi, Ojczyznę się kocha". Następnie przemaszerowano  pod budynek szkoły, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy. Aktu tego dokonały wnuczki Generała: Marta Skotnicka - Karska i  Agnieszka Juszczak, a także: Bronisława Piasta, dyr. Szkoły w Skotnikach; Witold Surowiec, wójt Gminy;   Andrzej Będkowski, wicewojewoda świętokrzyski oraz Michał Skotnicki, krewny Generała. Tablicę poświęcił ks. Wojciech Pietraszak, proboszcz skotnickiej parafii, złożono wieńce i kwiaty. Następnie w szkole odbyła się uroczystość z przemówieniami i występem dzieci, rozpoczętym Polonezem Kilara (dzieci kapitalnie go zatańczyły), potem dzieci zaśpiewały pieśni legionowe i recytowały wiersze. Przy okazji wydana została publikacja poświęcona Generałowi. Po uroczystości był poczęstunek - grochówka i ok. 20 rodzajów ciast (wszystkie upieczone przez mamy dzieci).


                             

            Msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela


Tablica pamiątkowa w Szkole


Pani Marta Skotnicka - Karska, która przysłała do Fundacji relację z tej pięknej uroczystości napisała: "Sama tablica jest bardzo piękna i to wielka dla nas radość, że powstała i że znalazła się właśnie w tym miejscu".


Gen. bryg. Stanisław Grzmot - Skotnicki urodził się 13 stycznia 1894 roku w Skotnikach pod Sandomierzem. Przed wybuchem wojny, od 1912 r. był dowódcą oddziału Strzelca w St. Gallen w Szwajcarii. 2 sierpnia 1914 r. bierze udział w słynnym patrolu "siódemki" Władysława Beliny Prażmowskiego. Następnie, jako dowódca szwadronu służy w 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. w 1918 roku jest jednym z organizatorów 1. Pułku Szwoleżerów  i zostaje zastępcą dowódcy tego elitarnego pułku. W 1920 roku zostaje dowódcą 8. Brygady Kawalerii i walczy w wojnie polsko - bolszewickiej.  W latach 1920 - 1921 kształci się w szkole jazdy w Saumer we Francji jako oficer 1. Pułku Szwoleżerów. Od roku 1921 do 1924 jest głównym instruktorem wyszkolenia bojowego w Centralnej Szkole Jazdy w Grudziądzu. 1 lipca 1923 roku otrzymuje awans do stopnia pułkownika kawalerii. Jest także dowódcą 15. Pułku Ułanów Poznańskich (1924-1927) i dowódcą IX Samodzielnej Brygady Kawalerii. 1 stycznia 1930 roku otrzymuje szlify generalskie, jest mianowany do stopnia generała brygady. Od 1937 roku dowodzi Pomorską Brygadą Kawalerii. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczy na czele Grupy Operacyjnej "Czersk".

Gen. bryg. Stanisław Grzmot Skotnicki poległ z 18 na 19 września 1939 r.  pod Białą Górą nad rzeką Bzurą. Odznaczony był m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari i wieloma medalami. Był Komandorem Orderu Legii Honorowej.


Fot. - strony internetowe gminy Samborzec

                                                                                                                                                        

Autor: Karola Skowrońska