PŁK ZBIGNIEW MAKOWIECKI PATRONEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 16 W GRUDZIĄDZU

Nadanie imienia i wręczenie sztandaru Szkole Podstawowej nr 16 w Grudziądzu.

 płk Zbigniew Makowiecki

   Społeczność Szkoły Podstawowej nr 16 w Grudziądzu ma zaszczyt zawiadomić miłośników Kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej, że w dniu 8 listopada 2018 r. placówka nasza otrzyma z rąk  Rady Rodziców i Rodziców Chrzestnych sztandar. Wręczenie sztandaru i nadanie imienia w przededniu 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI  oraz w 55. rocznicę powstania naszej szkoły jest naszą dumą i honorem.
   Uroczystości odbędą się w podniosłej atmosferze zadowolenia, że kawaleryjski Grudziądz będzie miał szkołę, której imię płk. Zbigniewa Makowieckiego znane jest wszystkim miłośnikom etosu Polskiej Kawalerii II RP. Uroczystości, począwszy od odsłonięcia tablicy w szkole dnia 8 listopada o godz. 10.00, poprzez Mszę Świętą o godz. 11.00 (kościół Młodzieżowy) i o godz.  13.00 w Hali Sportowej KS "Stal" w Mniszku będą uwieńczeniem zaangażowania w patriotyczne wychowanie uczniów.  Rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły należą się słowa najwyższego uznania za cenną organizacyjną pomoc. 
   Płk Zbigniew Makowiecki był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1935 - 1936.  Studiował także w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Był oficerem 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych, do którego został zmobilizowany w 1939 r. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. od Augustowa do Kocka. Zmarł w Londynie 24 października 2017 r. Odszedł patriota  i człowiek wielkiego serca, bohaterski kawalerzysta, ostatni oficer kawalerii, który konno walczył podczas całej kampanii wrześniowej 1939 r.


Rafał Piotr Chylewski
Dyrektor Szkoły                                Płk Zbigniew Makowiecki w Grudziądzu (2012 r.)

 

Autor: Karola Skowrońska