"CENTRUM WYSZKOLENIA KAWALERII W GRUDZIĄDZU 1920 -1939" - WYSTAWA

 

Odznaka Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu

   
   W Pałacu Opatek - jednym z obiektów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu - prezentowana będzie nowa wystawa stała: "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939". Otwarcie wystawy przewidziano na dzień 9 listopada 2018 roku. Natomiast w sobotę - 10 listopada - zapraszamy na "dzień otwarty" z wystawą. W salach na parterze zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej - wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance.

                                   


   W centralnym miejscu sali ustawiona jest rzeźba naturalnej wielkości przedstawiająca kawalerzystów konno, w cwale, nawiązująca do znanych szarż 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 roku. Dalsza część sali poświęcona jest historii szkoły i życiu codziennemu w koszarach. Na ekranie monitora prezentowany jest film o historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii przedstawiający najważniejsze wydarzenia, strukturę organizacyjną i życie codzienne kawalerzysty. W gablotach natomiast znajdują się pamiątki związane bezpośrednio ze szkołą oraz kolekcja oryginalnych odznak pułkowych. Kolejną strefę sali zadedykowano jeździe konnej oraz sportom konnym. Ta część ekspozycji imituje stajnię. Znajdują się tu siodła oraz akcesoria jeździeckie, nagrody i puchary z zawodów sportowych a także repliki umundurowania polowego kawalerzysty. Na ścianach umieszczono wydruki wielkoformatowe z wizerunkiem stajni i budową lancy.


   

 

    Na sali wystawowej na I piętrze, w gablotach wolnostojących, zaprezentowano oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a w gablotach wnękowych - kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego. Na wydrukach wielkoformatowych pokazane zostały wizerunki regulaminowego umundurowania kawalerzysty i wyposażenia sakw. Druga strefa tej sali poświęcona jest zagadnieniom związanym z wszechstronnym wyszkoleniem kawalerzysty. Na ekranach, umieszczonych na ścianie, w formie krótkich filmów prezentowane są zagadnienia związane ze szkoleniem kawaleryjskim (jazda konna i woltyżerka, władanie bronią białą, wychowanie fizyczne, zajęcia teoretyczne, wyszkolenia bojowe, wyszkolenia strzeleckie). W tej części sali w gablotach wnękowych znajdują się osobiste pamiątki po kawalerzystach. Przed wejściem do sali znajduje się replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii, na który ślubowanie składały kolejne roczniki podchorążych Szkoły Podchorążych Kawalerii i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii.

    Wystawa została przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiet do odczytywania audiodeskrypcji. Filmy prezentowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.  Realizacja wystawy odbyła się w dwóch etapach, w latach 2017 - 2018.

   Etap pierwszy - w 2017 roku - to przygotowanie stałych elementów aranżacji wystawy obejmujących wykonanie sufitu podwieszanego wraz z montażem szynoprzewodów dla oświetlenia ekspozycji, montaż nowej okładziny podłogowej oraz wykonanie okładziny ściennej wraz z wmontowanymi gablotami wnękowymi. Drugi etap realizacji wystawy, w 2018 roku, objął wyposażenie wystawy w eksponaty i montaż multimediów.
Wystawa zrealizowana została na podstawie projektu plastyczno-wnętrzarskiego aranżacji i wyposażenia wystawy wykonanego przez firmę IMAGINGA STUDIO Magdalena Poprawska, opracowanego na podstawie scenariusza przygotowanego przez Annę Wajler - kuratora wystawy.
Całkowity koszt zadania wynosi 555 447,63 zł. Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

 Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu

                                                                         


Informacje o wystawie z zaproszenia

   Gdy grupa dawnych oficerów kawalerii powoływała w 1991 roku Fundację na Rzecz Tradycji Polskiej z siedzibą w Grudziądzu, mało kto przypuszczał, że zaledwie trzy lata później, bo już 15 sierpnia 1994 roku w grudziądzkim Muzeum zostanie otwarta wystawa poświęcona ich wojskowej uczelni - Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Ekspozycja zajmowała salę na pierwszym piętrze barokowego Pałacu Opatek, a złożyły się na nią pamiątki przekazane przez byłych kawalerzystów  oraz ich rodziny. Przywożono je osobiście, wysyłano pocztą ekspediowano okrętem...

   Mijały lata, zbiory kawaleryjskie powiększyły się i nadszedł czas na nową ekspozycję, która zilustrowałaby magię kawalerii - ten niemal nieuchwytny wdzięk, który charakteryzuje zawsze mistrzów w danej dziedzinie. Spośród wszystkich rodzajów broni w Wojsku Polskim, kawalerzystów wyróżniało bardzo silne przywiązanie do tradycji i niezwykła więź z ich wojskową Alma Mater.  Dlatego celem ekspozycji, do obejrzenia której zapraszamy, stało się pokazanie historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu i roli, jakie odegrało nie tylko w szkoleniu oficerów kawalerii II RP, lecz także w kształtowaniu ich postaw, norm zachowania, obyczajów, rozumienia pojęć Honor i Ojczyzna, które dla tego pokolenia miały ogromne znaczenie, a których wartość chcemy przywrócić. 

Tekst i fotografie

Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi

Autor: Karola Skowrońska