"CENTRUM WYSZKOLENIA KAWALERII W GRUDZIĄDZU 1920 -1939" - UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY

9 listopada 2018 r. w grudziądzkim Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi uroczyście otwarto wystawę stałą "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 - 1939".

 W obecności Roberta Malinowskiego, prezydenta Grudziądza i licznie zgromadzonych gości tego niecodziennego wydarzenia Wioletta - Pacuszka, dyrektor Muzeum - dziękowała wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do utworzenia tej wystawy. Szczególne słowa podziękowania skierowała do Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, "dzięki której zbiór kawaleryjski w grudziądzkim Muzeum jest jednym z największych w Polsce", a także do Anny Wyrwińskiej, która podarowała Muzeum m.in. wielką  kolekcję broni białej "dzięki czemu  na wystawie mogliśmy zaprezentować  wszystkie wzory szabli używanych przez polską kawalerię  od wieku XVII do końca 1939 r." - mówiła pani dyrektor. Ogrom prezentowanych zbiorów jest imponujący. Są one znakomicie eksponowane w kilku salach Pałacu Opatek. Integralną częścią stanowią multimedia - prezentacja archiwalnych filmów, wywiadów, ikonografii. Szczegółowo o wystawie informujemy  w poprzednim artykule. 
 Robert Malinowski, prezydent Grudziądza gratulował i dziękował realizatorom tej wspaniałej wystawy, która tak pięknie wpisała się w jubileuszowe obchody Stulecia  Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest Anna Wajler, starszy kustosz Muzeum, projekt wnętrza i aranżację wystawy wykonała Magdalena Poprawska, a rzeźbę koni (naturalnej wielkości) w cwale - artysta rzeźbiarz Maciej Kus.
  Wystawie towarzyszy  znakomicie opracowany i bogato ilustrowany folder.

  

Goście uroczystości
Od prawej: Wioletta Pacuszka, dyrektor Muzeum  i Anna Wajler, kustosz wystawy
O lewej: Maciej Kus, art. rzeźbiarz; Magdalena Poprawska, projektantka wnętrz i aranżacji wystawy oraz Maciej Frankowski - multimedia
Replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii z 1994 r. Sztandar wręczono 1 VII 1925 r.
Kawalerzyści w cwale, rzeźba Macieja Kusa
Imitacja stajni
Kolekcja mundurów kawaleryjskich
W gablotach unikatowe pamiątki, m.in.: maska pośmiertna Marszałka Józefa Piłsudskiego
Puchary i inne pamiątki

Muzeum im. ks. dra Władysław Łęgi serdecznie zaprasza do obejrzenia tej wyjątkowej ekspozycji tak bardzo ważnej dla historii naszego miasta, ale nade wszystko dla historii polskiej kawalerii.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Urzędu Miejskiego w Grudziądzu

                                                                                      
Fotografie wykonał Piotr Bilski
Autor: Karola Skowrońska