Karola Skowrońska Honorowym Obywatelem Grudziądza


ESTYMA I PRESTIŻ DLA KAROLI


 

           Laureatka z Prezydentem Maciejem Glamowskim i Przewodniczącym

Rady Miejskiej Łukaszem Kowarowskim


Wielki to dla nas zaszczyt, że Pani Karola Skowrońska w dniu 8 czerwca 2022 r. została Honorowym Obywatelem Grudziądza. Członkowie Zarządu i Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz grudziądzanie przyjęli tę wiadomość z radością.

W środę tego dnia w Centrum Kultury Teatr odbyła się LXII uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza został nadany Pani Karoli Skowrońskiej. Sesja miała charakter otwarty i licznie zgromadziła dostojnych gości oraz mieszkańców naszego pomorskiego grodu. Pani Karola Skowrońska jest czternastym Honorowym Obywatelem miasta oraz drugą kobietą w tym gronie.

               

                                 

                                          Karola Skowrońska w asyście kawalerzystów

Przypomnijmy, że z Grudziądzem związana jest od 1966 roku, najpierw jako pracownik, następnie dyrektor Biblioteki Miejskiej. Środowisko kawaleryjskie w Polsce i na świecie wie, że Pani Karola Skowrońska słynie przede wszystkim z licznych inicjatyw na rzecz popularyzacji wiedzy na temat Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Goście uczestniczący w zjazdach kawalerzystów, odwiedzający Sale Tradycji Jazdy Polskiej w Muzeum mają świadomość, że jest to największe dzieło dorobku "rotmistrza w spódnicy".

23 stycznia 2022 r. prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wręczył Pani Karoli Skowrońskiej Nagrodę Flisaka,  w uznaniu licznych jej zasług na rzecz popularyzacji kawaleryjskiej tradycji naszego miasta, a tym samym krzewienia postaw patriotycznych i kształtowania lokalnej tożsamości. Ostatnim, do tej pory, zaszczytnym wyróżnieniem nagrodził Panią Karolę Skowrońską Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Piotr Całbecki, przyznając nagrodę swojego urzędu w dniu 14 czerwca 2022 r. w Toruniu, gdzie odbywała się gala nagród Marszałka, prestiżowe wyróżnienia odebrali, w imieniu nagrodzonej, Rafał Falkowski i Rafał Piotr Chylewski z Fundacji.

Przyznanie Pani Karoli Skowrońskiej tytułu Honorowego Obywatela i nagrody Marszałka jest w pełni zasłużonym wyróżnieniem, uhonorowaniem wielu zasług na polu krzewienia tradycji i popularyzacji naszej grudziądzkiej historii.

 

Rafał Piotr Chylewski

 

Przewodniczący Rady Fundacji

na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej

w Grudziądzu

Fot.: Piotr Bilski 


Autor: Karola Skowrońska