"NOWY DZIEWIĄTAK"Odznaka 9. Pułku Ułanów MałopolskichWydany został "Nowy Dziewiątak", e-biuletyn  Rodziny 9. Pułku Ułanów Małopolskich, grudzień 2022, nr 4/42/2022. Redaktorem Biuletynu jest Andrzej Przybyszewski. 


- W najnowszym numerze  znajdziemy interesujący artykuł  o życiu st. wachmistrza  9. Pułku Ułanów Małopolskich Wincentego Ostafina z unikatowymi fotografiami archiwalnymi.


- Jest relacja z wizyty w Dębicy delegacji Szwadronu Kawalerii Ochotniczej  w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Komarowa.


- Redaktor publikuje fragment opracowania  Jana Szozdy pt "Ocalić od zapomnienia". To wstrząsające i  tragiczne losy wojenne mieszkańców Wierzbowca, wioski w powiecie tembowelskim, która spłonęła  w nocy z 18 na 19 marca 1944 roku. Zginęło 46 mieszkańców spalonych żywcem,  zamordowanych.


- W Biuletynie jest także informacja, że władze Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego  uczciły tablicą memoriałową pamięć pochodzącego z Trembowli prof. Jerzego Wyrozumskiego (1930 - 2018).


- Warto nadmienić, że wszystkie artykuły są bogato ilustrowane  współczesnym i archiwalnymi fotografiami


Biuletyn rozprowadzany jest drogą elektroniczną: adres redakcji: aprzyb@gmail.comAutor: Karola Skowrońska