Rtm. TADEUSZ BĄCZKOWSKI otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

  



Rtm. Tadeusz Bączkowski, oficer 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.


     Rtm. Tadeusz Bączkowski  urodził się 28 października 1913 roku w Brzeżanach (woj. tarnopolskie). Tam zdał maturę, a następnie odbył  kurs unitarny w Szkole Podchorążych Piechoty. Spełnił swoje marzenie  kiedy w 1936 roku ukończył grudziądzką  Szkołę Podchorążych Kawalerii. Otrzymał przydział do 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, który  stacjonował w Ostrogu nad Horyniem. Służył w tym kresowym pułku od 1936 do 1939 roku. Walczył w kampanii wrześniowej, wykazując się niezwykłym męstwem, uczestnicząc w ciężkich walkach pod Mokrą.10 października przekroczył granicę węgierską. Z internowania uciekł i przedostał się do Francji. Otrzymał przydział do Oddziału Rozpoznawczego 3. Dywizji Piechoty. Po kapitulacji Francji Oddział ewakuował się do  Wielkiej Brytanii. W połowie 1941 roku rtm. T. Bączkowski został przeniesiony do Brygady Kadrowej w Szkocji. Od grudnia 1941 r. do 1943 r. służył w Sierra Leone w Afryce Zachodniej. W sierpniu 1943 roku wrócił  do Wielkiej Brytanii i  otrzymał przydział do Sztabu 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W latach 1943 - 1945 pełnił w Sztabie Dywizji funkcję oficera łącznikowego. Wraz z Dywizją walczył w Normandii, Belgii, Holandii i w Niemczech aż do Wilhelmshafen. Od 1947 roku, po demobilizacji został na emigracji w Anglii pracując w różnych zawodach. W połowie lat pięćdziesiątych utworzył firmę drukarską, którą prowadził przez ponad 40 lat do 1966 roku. Na emigracji rtm. Tadeusz Bączkowski brał czynny udział w życiu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów oraz Kawaleryjskich Kół Pułkowych. Jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie, członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu, honorowym członkiem Stowarzyszenia "Rodzina 19. Pułku Ułanów Wołyńskich" w Warszawie i "Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich" w Opolu. Odznaczony został m. in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, France of Germany Star, War Medal 1939 - 1945, 1939 - 45 Star, Honorową Odznakę Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom". 7 czerwca 2013 roku odznaczony został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
    Na podniosłą uroczystość, która odbyła się w warszawskim Zespole Szkół nr 70 im. 19. Pułku Ułanów Wołyńskich rtm. Tadeusz Bączkowski przybył z Londynu wraz bratankiem Janem Wojciechem Bączkowskim.
  Na dziedzińcu Szkoły wśród licznie zgromadzonych uczniów,  wszystkich przybyłych gości przywitała Pani dyrektor Monika Prochot, a wśród nich: prof. Romana Kuźniara, doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ds. międzynarodowych, płk. Davida Houghton, Attache Obrony i Panią Gill Adkinson, Charge d`Affairs Ambasady Brytyjskiej, Ewę Masny, Wiceprzewodniczącą Rady Warszawy, Jolantę Koczorowską, Burmistrz Dzielnicy Wawer, dr Hannę Różycką, Prezes Stowarzyszenia "Rodzina 19. Pułku Ułanów Wołyńskich".  Na uroczystość przybyła także dr Hanna Zawistowska - Nowińska, córka dowódcy 19. Pułku Ułanów Wołyńskich z córką Agnieszką Nowińską. Był poczet sztandarowy Szwadronu Kawalerii WP i przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich z Opola (konno i w mundurach kawaleryjskich). 
   Po Mszy św. polowej dr Hanna Różycka przedstawiła bogaty życiorys rtm. T. Bączkowskiego, a następnie prof. Roman Kuźniar odznaczył bohaterskiego rotmistrza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przekazując jednocześnie serdecznie gratulacje.



Prof. Roman Kuźniar dekoruje rtm. Tadeusza Bączkowskiego
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Rtm. Tadeusz Bączkowski nie krył wzruszenia i serdecznie dziękował za to wysokie odznaczenie, które przyjął w imieniu wszystkich ułanów swojego pułku. Otrzymał wiele gratulacji i  kwiatów.




Rtm. Tadeusz Bączkowski z  ułanami reprezentującymi
"Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich" w Opolu. 


  Piękny koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły zakończył tę niezwykłą, wzruszającą uroczystość.







   Miałam zaszczyt i honor przekazać rtm. Tadeuszowi Bączkowskiemu gratulacje i życzenia w imieniu  Prezydenta Grudziądza i Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. 
  
Autor: Karola Skowrońska