Rotmistrz Tadeusz BĄCZKOWSKI ukończył 100 lat!

12 listopada 2013 r. w Warszawie - Radości uroczyście obchodzono Jubileusz 100 lecia urodzin rtm. Tadeusza Bączkowskiego, absolwenta Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu  oficera 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, który przybył na swój Jubileusz z Londynu. 
 



***********************************************************************************

Rtm. Tadeusz BĄCZKOWSKI urodził się 28 października 1913 roku w Brzeżanach na Wołyniu. Jest absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1934 - 1936), oficer 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, w którym służył do 1939 roku.



                                                      

                        

                  Pchor. Tadeusz Bączkowski w Grudziądzu w Szkole Podchorążych Kawalerii (1936 r.)


1 września 1939 roku brał udział w ciężkich walkach pod Mokrą i innych walkach z Niemcami w czasie całej kampanii wrześniowej. 11 października przekroczył z oddziałem granicę węgierską. Uciekł z internowania i przez Jugosławię przedostał się do Francji. Otrzymał przydział do Oddziału Rozpoznawczego 3. Dywizji Piechoty. Po klęsce Francji, z wojskami polskimi ewakuuje się do Wielkiej Brytanii.  W latach 1941 - 1943 służył w Sierra Leone w Brytyjskich Wojskach Kolonialnych jako dowódca plutonu. W latach 1943 - 1945 był oficerem łącznikowym w Sztabie 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.  Walczył od  lądowania Dywizji w Normandii poprzez  Belgię, Holandię i w Niemczech aż do Wilhelmshafen. Po wojnie i demobilizacji w 1947 roku Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,  nie wrócił do kraju, został na emigracji w Anglii. Ukończył kurs handlu zagranicznego i przez kilka lat pracował w londyńskim City. W latach 50 - tych założył  firmę drukarską, którą prowadził przez 40 lat,  do 1996 roku. Na emigracji brał czynny udział w pracach Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii, Kołach Pułkowych (9. Pułku Ułanów Małopolskich, 2. Pułku Legionów Polskich i innych). Jest członkiem Stowarzyszenia Rodzina 19. Pułku Ułanów Wołyńskich w Warszawie i Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Od wielu lat wspiera finansowo te organizacje, a także Zespół Szkół nr 70 w Warszawie, która nosi imię 19. Pułku Ułanów Wołyńskich. Uczestniczy także - mimo  sędziwego wieku - w uroczystościach rocznicowych w Mokrej i kolejnych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu.


                             


Rotmistrz Tadeusz Bączkowski odsłania obraz "Patrol" Leszka Piaseckiego, który podarował  Muzeum im. ks. dra Wł. Łęgi podczas XXIII Zjazdu Kawalerzystów II RP. (Grudziądz 2011 r.)

 

Jubilat odznaczony jest m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi z Mieczami, wojennymi odznaczeniami brytyjskimi i medalem Pro Patria. Posiada także Honorową Odznaką Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.


                  *********************************************************

   Jubileusz rtm. Tadeusza Bączkowskiego odbył się podczas Święta Zespołu Szkół nr 70 w Warszawie - Radości, które nosi imię 19. Pułku Ułanów Wołyńskich oraz obchodzonego w Szkole  Narodowego Święta Niepodległości.  Po uroczystej Mszy św. w Kościele p.w. Matki Boskiej Anielskiej Jubilat, goście zaproszeni i młodzież szkolna z wychowawcami udali się do szkoły gdzie kontynuowano uroczystości. W asyście pocztów sztandarowych: Szwadronu Kawalerii WP, 19. Pułku Ułanów Wołyńskich i sztandaru 22 Pułku Ułanów Podkarpackich  złożono wieńce i kwiaty przy pamiątkowym obelisku, gdzie od jesieni tego roku znajduje się także urna z ziemią przywiezioną z Ostroga nad Horyniem, na Wołyniu, miejsca stacjonowania do 1939 roku 19. Pułku. Urnę przywieźli uczestnicy 11 osobowej  wyprawy na Wołyń, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodzina 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.

                                     


Następnie w holu szkoły odsłonięto płaskorzeźbę poświęconą Medziowi, koniowi bojowemu 19. Pułku Ułanów


                                     


  W sali gimnastycznej, przy zgromadzonej licznie młodzieży przywitano serdecznie dostojnego Jubilata i gości przybyłych na uroczystości. Wręczono odznaki kombatanckie, przyznane przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Laudację na cześć Rotmistrza Tadeusza Bączkowskiego wygłosiła dr Hanna Różycka, Prezes Stowarzyszenia Rodzina  19. Pułku Ułanów Wołyńskich.


                                             


   Jubilat otrzymał liczne gratulacje, podziękowania, życzenia  i wyjątkowe prezenty. Wszystkim dziękował, nie kryjąc wielkiego wzruszenia, a szczególnie młodzieży szkolnej, dyrekcji Szkoły z Panią mgr Moniką Prochot, wszystkim nauczycielom i rodzicom.


                       

 

  Przepiękny ryngraf podarowali Jubilatowi członkowie Stowarzyszenia Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. Edmunda Różyckiego w Opolu, którzy od kilku lat kultywują tradycje tego znamienitego, bohaterskiego Pułku Kawalerii Polskiej.

 

                                                    


 Gratulacje i życzenia od Roberta Malinowskiego, Prezydenta Grudziądza przekazała Rotmistrzowi Tadeuszowi Bączkowskiemu Karola Skowrońska, przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.


    Te wspaniałe uroczystości w pięknej szkole zakończył występ w wykonaniu uczniów szkoły. Nie zabrakło ułańskiego poczęstunku i jubileuszowego tortu.

   Wśród uczestników tych wydarzeń obecni byli m. in.: Pani dr. Hanna Różycka, Prezes Stowarzyszenia Rodzina 19. Pułku Ułanów Wołyńskich i wielu członków Stowarzyszenia, dr Hanna Zawistowska - Nowińska, córka Dezyderiusza Zawistowskiego, dowódcy Pułku wraz z córką Agnieszką, Henryk Strzelecki, Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Pani Jolanta Koczorowska, Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, Pani Monika Prochot, Dyrektor Zespołu Szkół nr 70 im. 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, Jan Wojciech Bączkowski, bratanek Rotmistrza, Robert Wójcik, reprezentujący Stowarzyszenie Koło Pułkowe 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie, członek Rady Fundacji  na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, a także przedstawiciele innych zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji i stowarzyszeń.


Fot.: Agnieszka Nowińska, Julita Prabucka oraz ze zbiorów Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.

Autor: Karola Skowrońska