O Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Odznaka Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu



Panorama współczesnego Grudziądza


 "CENTRUM WYSZKOLENIA KAWALERII - CZY ZOSTAŁY TYLKO ŚLADY PODKÓW "?


W czwartkowe, późne popołudnie 20 lutego 2014 r. w gościnnych progach Muzeum Wojska Polskiego odbyło się comiesięczne spotkanie Członków Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, podczas którego płk. rez. Piotr Kowaluk przedstawił zebranym wykład zatytułowany "Centrum Wyszkolenia Kawalerii - czy zostały tylko ślady podków"?



W przedwojennych koszarach im. Księcia Józefa Poniatowskiego
 
Tytuł prelekcji jak najbardziej związany był z nazwą Stowarzyszenia, ponieważ dotyczył kawalerii, barwnej swymi chwalebnymi czynami na polach bitew, przysłowiową już fantazją, pięknymi tradycjami, a także kolorowymi, pułkowymi proporczykami. Temat okazał się na tyle interesujący (i swoim podtytułem zagadkowy), że sprowadził do Muzeum nie tylko Członków Stowarzyszenia, ale i dość liczne grono osób interesujących się dziejami kawalerii, a zwłaszcza kuźni jej kadr - Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że wśród słuchaczy byli tylko sami panowie. Prelekcji wysłuchało również siedem pań.

Historia Centrum Wyszkolenia Kawalerii jest niezmiernie interesująca i o dziejach tej uczelni, jej komendantach, absolwentach, kawaleryjskich koniach, wydarzeniach (czasami zabawnych), można by opowiadać bardzo długo. Jednak każdy wykład ma swoje granice i tak też było w tym przypadku. Autorowi wykładu udało się jednak w skondensowanej formie przedstawić najważniejsze informacje o Centrum od momentu jego utworzenia w roku 1920, po zakończenie działalności we wrześniu 1939 roku.
       


  Płk rez. Piotr Kowaluk                            Audytorium w Muzeum Wojska Polskiego           


Prelekcja została zilustrowana fotografiami archiwalnymi, ale również i współczesnymi, ukazującymi, że w Grudziądzu zostały nie tylko ślady podków przed tablicą pamiątkową na nadwiślańskich błoniach, ale że pamięć o Centrum i duch kawaleryjski żyje. Bardzo prężnie działa Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, główny organizator corocznych Zjazdów Kawalerzystów II RP, Muzeum posiada interesującą kolekcję zbiorów związanych z CWK, 8 Grudziądzki batalion Walki Radioelektronicznej, noszący od 2006 roku imię gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego, kultywuje tradycje tej kawaleryjskiej Uczelni. Ponadto w mieście znajdują się liczne pomniki, tablice pamiątkowe i symbole związane z Centrum. Z ogromnym zainteresowaniem osoby zgromadzone na spotkaniu obejrzały udostępniony przez Fundację na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej film o Zjazdach Kawalerzystów II RP, który był wyświetlany w grudziądzkim teatrze w drugim dniu XXV Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP, który odbył się w sierpniu 2013 roku.  W ocenie wszystkich obecnych był to piękny, wzruszający film, a niektórym paniom podczas projekcji wycisnął sentymentalną kropelkę łzy. Czwartkowe spotkanie zakończyło się wieczorem, ale tematyka kawaleryjska na zebrania Stowarzyszenia zapewne jeszcze nie raz powróci.

 

Defilada kawalerzystów  - Grudziądz 1936 r.          .... i oddziałów ochotniczej kawalerii w 2013 r.



Tekst  płk rez. Piotr Kowaluk

Fotografie: płk Ryszard Bartczak oraz ze zbiorów autora i archiwum Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej
Autor: Karola Skowrońska