PIOSENKI KAWALERYJSKIE WYDANO W POZNANIU

Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania wydał unikatową płytę za znanymi i nieznanymi piosenkami kawaleryjskimi.

Album zawiera 20 utworów, które zostały nagrane z archiwalnych fonogramów z lat 20 - tych i 30 - tych XX wieku. Są nagrane w wersji oryginalnej i zachwycają klimatem tamtej starej płyty gramofonowej. Zawierają wybór powszechnie znanych, ale także zupełnie zapomnianych piosenek kawaleryjskich, tak bardzo popularnych w okresie międzywojennym i śpiewanych do dzisiaj. Płytę otwiera uroczysty Marsz 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a za nim:
- Warczą karabiny Rajmunda Scholza
- Uli - Duli Adama Kowalskiego
- Trzy Panienki z Wilna,
- Siekiera, motyka, piłka, kleszcze Aleksandra Fuksa
- Sapery Leona Pasternaka
- Rozkwitły pąki białych róż Mieczysława Kozar -Słobódzkiego i Kazimierza Wroczyńskiego
- Przybyli ułani
Feliksa Gwiżdża
- Prosiłam ją przy jabłoni,
- Pieśń o Marszałku Śmigłym Rydzu Adama Kowalskiego
- Pierwsza Kadrowa Tadeusza Ostrowskiego
- O mój rozmarynie Wacława Denhoff-Czarnockiego
- Tytuł nieznany,
- Leguny w niebie Adama Kowalskiego
- Pieśń o wodzu naszym Wacława Kostek-Biernackiego
- Jak całować to ułana Jan Mariana Hemara
- Hej, hej ułani Feliksa Gwiżdża
- Wiązanki: Hej, strzelcy wraz Władysława Ludwika Anczyca; Idą strzelcy; Wojenko, wojenko Feliksa  Gwiżdża; Łączko zielona; A jak żołdu nie dostanę; Hopaj siupaj,
- Cztery córy Adama Kowalskiego,
- Więc pijmy wino szwoleżerowie Włodzimierza Gilewskiego.

Są to piosenki nie tylko patriotyczne, ale takie wykonywane w filmach, wodewilach i kabaretach. Nagrane zostały w znanych przed wojną  wytwórniach fonograficznych "Odeon" i "Syrena" . Często nadawane w rozgłośniach radiowych Warszawy, Lwowa i Poznania.

Płyta została wydana na podstawie umowy licencyjnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS-ZPAV, potwierdzona hologramem.

Wydawca płyty - Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich działa od 2002 roku, ma świetnie wyposażonych i wyszkolonych 20 ułanów. Szczyci się patronatem Urzędu Miasta Poznania. Jest członkiem Federacji Kawalerii Ochotniczej. Komendantem Oddziału jest Roman Kusz. Wizytówką Oddziału jest musztra konna i świetne, wszechstronne wyszkolenia kawaleryjskie. Uczestniczy w wielu uroczystościach i pokazach nie tylko na terenie Poznania i Wielkopolski. Reprezentacja Oddziału brała udział także w kilku Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. Z wielkim zaangażowaniem kultywuje chlubne tradycje znamienitego 15. Pułku Ułanów Poznańskich.          Poczet proporcowy Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP.
 Grudziądz, 24 sierpnia 2013 r.   (Fot. Leszek Librandt)


Cały przychód ze sprzedaży tej wyjątkowej płyty przeznaczony będzie na cele statutowe Stowarzyszenia. Wszelkie informacje: www.rotmistrz.com  ;  stowarzyszenie@vip.onet.pl   ; www.facebook.pl

Autor: Karola Skowrońska