Rtm. Jerzy BRZOZOWSKI nie żyje.Rtm. Jerzy Brzozowski podczas XXV Zjazdu Kawalerzystów II RP.
Grudziądz, sierpień 2013 r.  Śp. rtm. Jerzy BRZOZOWSKI urodził się 8 stycznia 1919 roku w Sokółce (Białostockie). Gimnazjum ojców jezuitów ukończył w Wilnie. Po maturze, zdanej w 1938 roku, zdecydował się na Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, Był absolwentem rocznika 1938 - 1939 r., z przydziałem do Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich, w którym odbył tylko manewry. Ciężka choroba uniemożliwiła Mu udział w kampanii wrześniowej. Działał w konspiracji, a od  15 lutego do 18 lipca 1944 roku walczył w Batalionie 77. Pułku Piechoty AK w Zgrupowaniu Nadniemeńskim Okręgu Nowogródzkiego Armii Krajowej  "Nów". Był uczestnikiem zbrojnej akcji "Ostra Brama". W walkach został ciężko ranny. Cudem przeżył. Z Wilna wyjechał w kwietniu 1945 roku, wrócił w rodzinne strony, do  Sokółki, gdzie spotkał się z rodzicami.  Bezpośrednio po wojnie aktywnie działał w strukturach antykomunistycznej  Armii Krajowej Obywatelskiej. Po przyjeździe z kresów żony z rocznym synem odszedł z partyzantki. Zgłosił się do pracy w Izbie Rolniczej, nie ujawnił się. Aresztowany został w 1950 roku . Śledztwo trwało 9 miesięcy. Został zwolniony, gdyż nie udowodniono Mu walki zbrojnej z władzą ludową.  Dokończył rozpoczęte po wojnie studia, był doktorem nauk rolniczych i wieloletnim pracownikiem Naczelnej Organizacji Technicznej. Ujawnił się dopiero po 1989 roku.
  Przez wiele lat należał do Koła Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich, uczestnicząc w Świętach Pułkowych, które odbywają się co roku w Warszawie. Wspierał Oddział Terenowy Polskiego Klubu Kawaleryjskiego swojego macierzystego Pułku. Cieszył się, że tradycje tego znamienitego Pułku Polskiej Kawalerii są kultywowane, a  tradycje szanowane.  Dumny był z oddziału konnego, który uczestniczył także w Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. Sam przez wiele lat przyjeżdżał wraz z małżonką na kolejne Zjazdy.
XX Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP.
Na grudziądzkim Rynku przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego.
Grudziądz, sierpień 2008 r.
Rtm. Jerzy Brzozowski drugi z lewej.

Rtm. Jerzy Brzozowski przemawia w imieniu absolwentów Centrum Wyszkolenia Kawalerii w historycznych koszarach Księcia Józefa Poniatowskiego.

                                        XXIV Zjazd Kawalerzystów II RP, Grudziądz, sierpień 2012 r.


XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP
Grudziądz, sierpień 2013 r.
Rtm.  Jerzy Brzozowski pierwszy z prawej.


Rtm. Jerzy Brzozowski przed kamerami podczas wywiadu.
Grudziądz, sierpień 2013 r.


 Śp. rtm. Jerzy Brzozowski był członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i wieloletnim darczyńcą Fundacji. Do Sal Tradycji 8. Grudziądzkiego batalionu Walki Radioelektronicznej im. gen. Zygmunta Podhorskiego przekazał swój oryginalny kawaleryjski mundur, w którym walczył w Armii Krajowej i został ranny. W ubiegłym roku przyjechał do Grudziądza po raz kolejny na spotkanie z kolegami i Grudziądzem.
 Odszedł Bohaterski Kawalerzysta, Wielki Patriota, Prawy Człowiek.
Odznaczony był m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Patria i Honorową Odznaką Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej.
  Msza św. żałobna została odprawiona 21 marca  2015 r. w kościele Chrystusa Króla w Bydgoszczy przy ul. Lotników. W uroczystościach pogrzebowych z ceremoniałem wojskowym  uczestniczyła Rodzina, przedstawiciele Kół Pułkowych Kawalerii,  w tym Koła Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich, Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, przyjaciele, harcerze i wielu mieszkańców Bydgoszczy. W kondukcie prowadzono konia, wiernego towarzysza bohaterskiego ułana.
Śp. rtm. Jerzy Brzozowski pochowany został na  cmentarzu parafialnym - Jary Świętej Trójcy w Bydgoszczy.


Fot. Archiwum Fundacji
Autor: Karola Skowrońska