Święto Pułkowe 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie.

Odznaka 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego.


   Uroczystości każdego roku organizowane są przez Koło Pułkowe 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Piłsudskiego i Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie. Rozpoczynają się zbiórką uczestników tego kawaleryjskiego Święta i przemarszem do kolegiaty Św. Anny na Mszę św., która odprawiona była w asyście licznych pocztów sztandarowych, Oddziałów Kawalerii Ochotniczej i pocztu sztandarowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego oraz licznie zgromadzonych członków Koła i Stowarzyszenia, kultywujących prześwietne tradycje 8. Pułku. Na coroczne uroczystości licznie przybywają także mieszkańcy Krakowa.
W krakowskiej kolegiacie Św. Anny.


   Następnie przemaszerowano pod Wawel na plac im. Ojca Adama Studzińskiego, aby odczytać Apel Pamięci i złożyć wieńce i kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.
                                   
Przemarsz spieszonych oddziałów ze sztandarami i  proporcami.

Ppłk Zbigniew Makowiecki, absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, oficer 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych, wieloletni prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie i rtm.  Kawalerii Ochotniczej Jan Znamiec, Prezes Stowarzyszenia Szwadron Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego.

Kwiaty składają: Pani  Janina Kisielewska, córka podoficera 8. Pułku Ułanów i Pan Kazimierz Tratkiewicz,  Prezes Koła Pułkowego 8. Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie.


Liczne delegacje z kwiatami.


   Podczas uroczystości, na dziedzińcu Wawelu, odbył się Apel, podczas którego przyjmowano nowych członków Stowarzyszenia, a także mianowano  na stopnie wojskowe ułanów Kawalerii Ochotniczej.

Ślubowanie nowego członka Stowarzyszenia.


   Dochowano także tradycji z okresu międzywojennego, kiedy to każdego 18 marca, w przeddzień  Święta Pułkowego  oficerowie, ich rodziny, niektórzy podoficerowie i szwadron honorowy pułku, zbierali się na Wawelu. Tam oficerowie zaciągali warty honorowe przy kryptach księcia Józefa Poniatowskiego, a po 1935 roku także Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po Mszy św. składano kwiaty.

W krypcie Srebrnych Dzwonów . Od prawej: Franciszek Żmudzki - Szwadron Niepołomice; ppłk Zbigniew Makowiecki: Andrzej Żmudzki - Szwadron Niepołomice, poczet sztandarowy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Warty honorowa i kwiaty przy trumnie Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie Srebrnych Dzwonów.

Kwiaty i wieńce na sarkofagu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.

   Po uroczystościach religijnych i patriotycznych, w sali plenarnej Magistratu Krakowa odbyło się spotkanie, podczas którego wręczono wielu osobom wyróżnienia i dyplomy za działalność na rzecz kultywowania chlubnych tradycji znamienitego 8. Pułku Ułanów.


 

W Krakowskim Magistracie.

Szczególni goście tegorocznych uroczystości w Krakowie. Od prawej: płk Zbigniew Makowiecki; Pani Zofia Majsterek, córka rtm. Szczepana Stańczykiewicza, absolwenta Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, oficera 3. Pułku Ułanów Śląskich, Pułku Ułanów Karpackich i lotnika RAF; Pani Hanna Zawistowska - Nowińska, córka ppłk. Dezyderiusza Zawistowskiego,
dowódcy 19. Pułku Ułanów Wołyńskich oraz Pan Robert Wójcik, członek Koła Pułkowego 8. Pułku Ułanów w Krakowie  i Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.
Rodzinna fotografia uczestników tych wspaniałych, krakowskich uroczystości.


  Z kronikarskiego obowiązku dodam, że wieczorem tego świątecznego dnia na zamku w Niepołomicach odbył się Bal Pułkowy.

   Warto także przypomnieć, że Grudziądz ma szczególne związki z 8. Pułkiem Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Płk Kazimierz Mastalerz, który od 1930 do lipca 1939 roku był dowódcą tego pułku - 1 sierpnia 1939 roku otrzymał przydział dowódczy  do 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. Z tym pułkiem wyruszył na wojnę i 1 września zginął w bohaterskiej szarży pod Krojantami.Fotografie wykonał Pan Jan Nowiński.

Autor: Karola Skowrońska