HUBERTUS 2015
    24 października 2015 r. w Grubnie odbył się kolejny, tradycyjny Bieg Myśliwski HUBERTUS, zorganizowany przez "Agro - Sieć" Chełmno oraz Klub Jazdy Konnej "Joker" im. 8. Pułku Strzelców Konnych w Działowie.
Uczestnicy Biegu Myśliwskiego w Grubnie.
Na środku, na karym koniu Łukasz Madej, dowódca oddziału konnego
 w barwach 8. Pułku Strzelców Konnych. 

    Biegi Myśliwskie - to kawaleryjska tradycja. W Grudziądzu w latach międzywojennych najsłynniejsze Biegi organizowało Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Uczestnikami byli młodzi podchorążowie Szkoły Podchorążych Kawalerii, jak i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii. Przez wiele lat Biegi te odbywały się w Lasku Rudnickim, gdzie po Biegach, przy tradycyjnym bigosie i grochówce podejmowano wielu znamienitych gości, nie tylko wojskowych z grudziądzkiego garnizonu, ale także władze samorządowe, przedsiębiorców, a także przyjaciół.
     W tegorocznym Biegu za "lisem" goniło kilkudziesięciu jeźdźców z różnych klubów kawaleryjskich.

 
Gonitwa.

  W sobotnie popołudnie, przy pięknej jesiennej pogodzie Biegom towarzyszyły różne atrakcje. Organizatorzy przygotowali dynamiczną inscenizację,nawiązującą do wydarzeń z września 1939 roku. Kilka grup rekonstrukcyjnych i jeździeckich starło się na polu bitewnym. Była to kolejne żywa lekcja historii  z udziałem kawalerzystów.


Potyczki wrześniowe.

  Fundację na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grubnie reprezentował Mirosław Zając, członek Zarządu Fundacji, który w imieniu Kapituły wręczył Łukaszowi Madejowi Honorową Odznakę Fundacji.
  Po Biegu i pokazach podawano tradycyjny myśliwski poczęstunek.


Fot. Mirosław Zając
Autor: Karola Skowrońska