płk Marian MICHNIEWICZ ukończył 103 lata!
Płk Marian Michniewicz w 8. Grudziądzkim Batalionie Walki Radioelektronicznej
 im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego podczas 26. Spotkania Kawalerzystów II RP.
 Grudziądz 2014 r.


   Marian MICHNIEWICZ urodził się 10 marca 1913 roku w Pracyplonach (woj. Nowogródzkie). Po ukończeniu szkoły średniej został skierowany -  w 1934 r. -  do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył  w 1935 roku. Następnie przyjęty został do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Jest absolwentem tej Szkoły,  rocznika 1935 - 1937 z 6.lokatą  i przydziałem do 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Służył w tym pułku do 1939 roku. Wraz z macierzystym pułkiem walczył w kampanii wrześniowej do 6 października 1939 r. W niewoli niemieckiej w obozach jenieckich Armswalde i Gross Born do lutego 1945 roku. Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską i pracował do emerytury  jako inżynier specjalista do spraw   wodno - kanalizacyjnych.  Działał także społecznie w Naczelnej Organizacji Technicznej i  Duszpasterstwie Kawalerii i Artylerii  Konnej w Warszawie. We wrześniu 2012 roku awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia pułkownika w stanie spoczynku. Uczestniczył w  pierwszym  i wielu kolejnych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. W 2014 roku, podczas 26. Spotkania Kawalerzystów II RP, Ich Rodzin i Miłośników Kawalerii, mając 101 lat, zachwycił wszystkich świetną prezencją kawaleryjską i znakomitym wystąpieniem (bez karki). Miało to miejsce w historycznych koszarach Księcia Józefa Poniatowskiego, w których w 1937 roku otrzymał szlify oficerskie.
   Płk Marian Michniewicz jest członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej,  naszym wieloletnim  darczyńcą. Z wielką radością uczestniczy w Świętach swojego macierzystego Pułku w Ostrołęce, gdzie od wielu lat organizowane są wspaniałe uroczystości, upamiętniające chlubne tradycje 5. Pułku Ułanów Zasławskich.
    W pensjonacie w pobliżu Piaseczna, gdzie od kilku lat przebywa, zacny Jubilat  przyjmował wiele gratulacji i życzeń. Wielką radość sprawiła Mu wizyta Pani Wiesławy Gałki, Prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich, ppłk. Jarosława Wyszeckiego, dowódcy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojska Lądowych Orzysz i  kpt. Andrzeja Hukaluka. Ta właśnie jednostka wojskowa współczesnego Wojska Pilskiego dziedziczy chlubne tradycje 5. Pułku Ułanów Zasławskich.
   Pan Marian Michniewicz otoczony jest wspaniałą opieką zarówno najbliższej rodziny, jak i pracowników pensjonatu. Może w tym roku odwiedzi ponownie Grudziądz i Ostrołękę? Mamy taką nadzieję.
   Dostojnemu Jubilatowi,  absolwentowi prześwietnej Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, bohaterskiemu żołnierzowi 5. .Pułku Ułanów Zasławskich, życzymy  wiele lat w zdrowiu oraz wszelkiej pomyślności, a także zachowania na zawsze niezłomnego ducha kawaleryjskiego!Autor: Karola Skowrońska