Na cmentarzu w Szczawnicy upamiętniono 110 rocznicę urodzin śp. ppłk. Jana ŁADOSIA.
DAWNO TEMU W OŁOMUŃCU.
21 października br. minęła 110 rocznica urodzin śp. ppłk. Jana Ładosia oficera 18. Pułku Ułanów Pomorskich - Honorowego Obywatela Grudziądza, który urodził się 21.10.1906 r. w Ołomuńcu (Czechy).
Z inicjatywy Roberta Malinowskiego, Prezydenta Grudziądza do Szczawnicy
(Pieniny) pojechała delegacja reprezentująca mieszkańców miasta, aby oddać
należny szacunek na grobie Honorowego Obywatela Grudziądza śp. ppłk. Jana Ładosia. W
skład delegacji weszli członkowie Szwadronu Reprezentacyjnego 18. Pułku
Ułanów Pomorskich i Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej - organizacji zajmującej się kultywowaniem
tradycji Stolicy Polskiej Kawalerii: rtm. kaw. och. Sławomir Ziętarski, por. kaw. och. Adam Wątka, kpr. kaw. och. Andrzej Beitrand, kpr. pchor. kaw. och. Rafał Chylewski i Rafał Falkowski.
Śp. ppłk. Jan Ładoś był dowódcą 2.
Szwadronu Liniowego 18. Pułku Ułanów Pomorskich, a 1 września 1939 r. uczestniczył w ciężkich
walkach w rejonie Chojnic, które
zakończyła słynna szarża 1. i 2. szwadronu pod Krojantami.
W naszym mieście Jan Ładoś mieszkał od 1923 r., gdzie w 1926 ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno - Przyrodnicze. Przez rok uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Następne dwa lata był słuchaczem Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, które ukończył w 1929 r. z drugą lokatą w stopniu podporucznika kawalerii. Później został przydzielony do 18. Pułku Ułanów Pomorskich. W tym czasie jako kawalerzysta zajmował się również z sukcesami sportem jeździeckim. Startował w zawodach hippicznych na koniu o imieniu Blask. Rok 1932 przyniósł mu awans na stopień porucznika, a w 1938 r. otrzymał stopień rotmistrza.
5 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozach jenieckich. W styczniu 1945 r., podczas wyzwolenia Oflagu II C Woldenberg został poważnie ranny w głowę. Do kwietnia przebywał na leczeniu w szpitalach radzieckich i polskich. Po wyzwoleniu podjął pracę urzędnika w administracji sanatoriów w Szczawnicy, Rymanowie, a od 1953 w Cieplicach. Tam 1975 r. doczekał się emerytury. W 1990 r. decyzją Rządu RP na uchodźstwie został awansowany do stopnia majora, a w 2000 r. otrzymał awans na podpułkownika w stanie spoczynku. 10 czerwca 1992 r. Rada Miejska nadał Janowi Ładosiowi tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza.
Śp. ppłk. Jan Ładoś był jednym z inicjatorów wybudowania pomnika w miejscu szarży pod Krojantami i przez dziesiątki lat uczestniczył w obchodach rocznicowych tej zwycięskiej bitwy. Był także członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i przez wiele lat przyjeżdżał na Zjazdy Kawalerzystów II RP, które od 1989 r. odbywają się w naszym mieście. Odwiedzał także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II, które od 1990 roku nosi imię 18. Pułku Ułanów Pomorskich.
Zmarł 11 marca 2005 r. w Szczawnicy i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.
Tegoroczna wizyta na cmentarzu w Szczawnicy odbyła się z udziałem młodzieży i wychowawców z dyr. Pawłem Sytkiem ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. Wspólnie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Fot. Rafał Falkowski Tekst: Rafał P. Chylewski