Na cmentarzu w Szczawnicy upamiętniono 110 rocznicę urodzin śp. ppłk. Jana ŁADOSIA.

DAWNO TEMU W OŁOMUŃCU.


21 października br. minęła 110 rocznica urodzin śp. ppłk. Jana Ładosia oficera 18. Pułku Ułanów Pomorskich - Honorowego Obywatela Grudziądza, który urodził się 21.10.1906 r. w Ołomuńcu (Czechy).

Z inicjatywy Roberta Malinowskiego, Prezydenta Grudziądza do Szczawnicy (Pieniny) pojechała delegacja reprezentująca  mieszkańców miasta, aby oddać należny szacunek na grobie Honorowego Obywatela Grudziądza śp. ppłk. Jana Ładosia. W skład delegacji weszli członkowie Szwadronu Reprezentacyjnego 18. Pułku Ułanów Pomorskich i Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej - organizacji zajmującej się kultywowaniem tradycji Stolicy Polskiej Kawalerii: rtm. kaw. och. Sławomir Ziętarski, por. kaw. och. Adam Wątka, kpr. kaw. och. Andrzej Beitrand, kpr. pchor. kaw. och. Rafał Chylewski i  Rafał Falkowski.
        Śp. ppłk.  Jan Ładoś był dowódcą 2. Szwadronu Liniowego 18. Pułku Ułanów Pomorskich, a 1 września 1939 r. uczestniczył w ciężkich walkach w rejonie Chojnic, które zakończyła słynna szarża 1. i 2. szwadronu pod Krojantami.

W naszym mieście Jan Ładoś mieszkał od 1923 r., gdzie w 1926 ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno - Przyrodnicze. Przez rok uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Następne dwa lata był słuchaczem Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, które ukończył w 1929 r. z drugą lokatą w stopniu podporucznika kawalerii. Później został przydzielony do 18. Pułku Ułanów Pomorskich.  W tym czasie jako kawalerzysta zajmował się również z sukcesami sportem jeździeckim. Startował w zawodach hippicznych na koniu o imieniu Blask. Rok 1932 przyniósł mu awans na stopień porucznika, a w 1938 r. otrzymał stopień rotmistrza.

5 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozach jenieckich. W styczniu 1945 r., podczas wyzwolenia  Oflagu II C  Woldenberg został poważnie ranny w głowę. Do kwietnia przebywał na leczeniu w szpitalach radzieckich i polskich. Po wyzwoleniu podjął pracę urzędnika w administracji sanatoriów w Szczawnicy, Rymanowie, a od 1953 w Cieplicach. Tam 1975 r. doczekał się emerytury. W 1990 r. decyzją Rządu RP na uchodźstwie został awansowany do stopnia majora, a w 2000 r. otrzymał awans na podpułkownika  w stanie spoczynku. 10 czerwca 1992 r. Rada Miejska nadał Janowi Ładosiowi tytuł Honorowego Obywatela Grudziądza.

Śp. ppłk. Jan Ładoś był jednym z inicjatorów wybudowania pomnika w miejscu szarży pod Krojantami i przez dziesiątki lat uczestniczył w obchodach rocznicowych tej zwycięskiej bitwy. Był także członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i  przez wiele lat przyjeżdżał na Zjazdy Kawalerzystów II RP, które od 1989 r. odbywają się w naszym mieście. Odwiedzał także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II, które od 1990 roku nosi imię 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Zmarł 11 marca 2005 r. w Szczawnicy i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Tegoroczna wizyta na cmentarzu w Szczawnicy odbyła się z udziałem młodzieży i wychowawców z dyr. Pawłem Sytkiem  ze Szkoły Podstawowej im. Henryka  Sienkiewicza w Szczawnicy. Wspólnie złożono kwiaty i zapalono znicze.


Fot. Rafał Falkowski                                                                 Tekst: Rafał P. Chylewski


Autor: Karola Skowrońska