I MEMORIAŁ GENERAŁA MICHAŁA GUTOWSKIEGO W LESZNIE
   I Memoriał Jeździecki Generała Michała Gutowskiego odbędzie się w Lesznie w dniach 25 - 27 listopada 2016 r.  w 10. rocznicę śmierci Generała oraz 80 rocznicę Jego udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. W skład Komitetu Honorowego Memoriału weszli: Wojciech Jażdzewski z rodziny Generała Michała Gutowskiego;  kpt. Zbigniew Mieczkowski, oficer 2. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka; Zbigniew Hofmann, Wojewoda Wielkopolski; Jan Dziedziczak, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Łukasz Borowiak, Prezydent Leszna; gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu; gen. broni  Waldemar Skrzypczak; Marcin Szczypiorski, wieloletni prezes Polskiego Związku Jeździeckiego, mgr Karola Skowrońska,  Przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.
 
    Generał bryg. Michał Gutowski urodził się 13 września 1910 roku w Macieszewicach, zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Jeden z ostatnich rycerzy XX wieku, kawalerzysta, wybitny jeździec. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1928 - 1930), oficerem 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie, uczestnikiem Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku jako rtm. 17. Pułku Ułanów w ciężkich walkach nad Bzurą. Po klęsce wrześniowej działał w konspiracji, a wiosną 1940 roku przedostał się przez Słowację i Francję do Anglii, by do końca wojny związać się z 10. Pułkiem Strzelców Konnych w I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W tej formacji, jako dowódca 2 Pułku Pancernego, uczestniczył we wszystkich walkach, jakie stoczyła Dywizja po lądowaniu w Normandii.  W 1947 roku, po krótkim pobycie w Anglii, osiedlił się w Kanadzie, gdzie pracował jako  trener kanadyjskiej kadry olimpijskiej. Po powrocie do kraju, w 1999 roku otrzymał awans na generała dywizji. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Jeździeckiego, a także Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.
   Generał Michał Gutowski odznaczony był najwyższymi orderami i odznaczeniami, w tym  Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związki Jeździeckiego.Gen. bryg. Michał Gutowski w Grudziądzu. XVII Zjazd Kawalerzystów II RP, 22 sierpnia 2005 r.

    Do końca życia interesował się końmi i udzielał rad młodzieży zrzeszonej w różnych klubach jeździeckich. Był uczestnikiem kilku Zjazdów Kawalerzystów II RP w Grudziądzu, często odwiedzał Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego.
     Pochowany został na Wojskowych Powązkach ze wszystkimi honorami wojskowymi. Tak żegnał Generała Ryszard Dembiński, prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie:
" Zrzeszenie Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie łączy się z narodem, Armią i naszą bronią w żalu po zmarłym wielkim patriocie, żołnierzu i kawalerzyście. Żegnamy w Nim wzór cnót obywatelskich i żołnierskich z wiarą, że posiew Jego przykładu wzejdzie plonem poprzez pokolenia".
   

Fot. ze zbiorów Fundacji

Autor: Karola Skowrońska