rtm. Jan RADWAŃSKI nie żyje.

                        
    
  
     Śp. rtm Jan  Radwański

Rodzina 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich poniosła kolejną bolesną stratę.

   

    5 marca 2017 r. zmarł w wieku 99 lat śp. rtm. Jan Radwański, ostatni żyjący w Polsce Ułan Jazłowiecki, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. Po Szkole Podoficerskiej w Trembowli, jako działonowy działka p.panc. st. ułan., uczestnik walk Pułku od Poznania po Warszawę. Po działaniach m.in. w Puszczy Kampinoskiej i szarży 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich  (19 września 1939 r.) pod Wólką Węglową doprowadził działko p.panc. do walczącej Warszawy. Uczestniczył następnie w obronie stolicy na Sadybie-Czerniakowie aż do kapitulacji w dniu 28 września  1939 r. Dostał się do niemieckiej niewoli. Zwolniony z powodu odniesionej rany, jako inwalida wojenny, działał w Batalionach Chłopskich, a następnie Armii Krajowej w okolicach Lwowa.

   Po II wojnie św. zamieszkał  w woj. Opolskim. Rolnik,  czynny członek "Klubu Żółtego Proporczyka" - późniejszego Koła Pułkowego 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich we Wrocławiu, Związku Inwalidów Wojennych RP, Światowego  Związku Żołnierzy Armii Krajowej  i Rodziny 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich  oraz innych organizacji i stowarzyszeń kombatanckich. Od 1990 roku był członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Uczestniczył w licznych wydarzeniach i uroczystościach związanych z tradycją 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich,  organizowanych przez Koła Pułkowe w Polsce i w Londynie, Rodzinę Jazłowiecką oraz 1. Batalion Czołgów, obecnie 14. Batalion Ułanów Jazłowieckich w  Stargardzie.

   Awansowany w do stopnia kapitana/rotmistrza. Odznaczony był  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Odznakami 6. Brygady Kawalerii Pancernej, 1. Batalionu Czołgów i Medalem " Pro Memoria".

   Zmarł w Markotowie Dużym, gm. Wołczyn, woj. Opolskie i tam 7 marca br.  został pochowany po Mszy św. w Kościele Parafialnym w Smardach Górnych. Asystę wystawił Garnizon Opolski WP oraz stowarzyszenia i Grupa Rekonstrukcyjna w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. W pogrzebie uczestniczyły  władze gminy, miasta i powiatu, Rodzina Jazłowiecka i inne organizacje kombatanckie.

    Rodzina Jałowiecka z głębokim żalem  żegna ostatniego żyjącego w Polsce żołnierza 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, wiernego Obrońcę Ojczyzny, oddanego tradycji Pułku,  czciciela Jazłowieckiej Pani.

 

Tekst  na podstawie  nekrologu  zamieszczonego na stronach internetowych Rodziny Ułanów Jazłowieckich : www.ulanijazlowieccy.pl

 

Autor: Karola Skowrońska