Jubileusz 100. rocznicy urodzin ppłk. Zbigniewa MAKOWIECKIEGO w Londynie

ppłk Zbigniew Makowiecki w Londynie. Fot. Grzegorz Michałowski PAP (internet)


 25 kwietnia 2017 r. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie obchodzono setne  urodziny ppłk. Zbigniewa Makowieckiego, absolwenta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, oficera 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 3. Pułku Strzelców Konnych, który od 1 września 1939 roku aż do kapitulacji pod Kockiem walczył z hitlerowskim najeźdźcą. Po uwolnieniu z niemieckiej niewoli walczył w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po wojnie osiadł w Londynie gdzie  mieszka wraz z rodziną. Podczas  uroczystego, jubileuszowego  spotkania Pułkownik Zbigniew Makowiecki powiedział: "Za mną stoi tutaj pochód ludzi, którzy służyli Polsce, ale nie mieli szczęścia dożyć tej ceremonii". W trakcie krótkiej laudacji, w obecności rodziny i znajomych, ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki powiedział, że "trudno sobie wyobrazić bardziej polski życiorys" niż Makowieckiego, który był również harcerzem słynnej "Pomarańczarni" przy gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Pułkownik Zbigniew Makowiecki przez wszystkie lata powojenne "budował polskość poza Polską". Ambasador podkreślił także, że Rzeczypospolita mając takich obywateli "nie mogła się nie odrodzić i nie stać znowu wolna"

  Arkady Rzegocki przekazał wzruszonemu Jubilatowi  osobisty list prezydenckiego ministra ds. polonijnych Adama Kwiatkowskiego, a także  oraz drobny prezent od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

  W uroczystościach, poza najbliższą rodziną, uczestniczyli także Maczkowscy z 95 - letnim prezesem, panem   Zbigniewem Mieczkowskim,  który powiedział, że 100 - letni Zbigniew Makowiecki "jest jedynym żyjącym oficerem kawalerii, który konno odbył kampanię wrześniową".

  Szczegółowa biografia ppłk. Zbigniewa Makowieckiego jest podana na stronach internetowych naszej Fundacji naszej Fundacji.


Autor: Karola Skowrońska