TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA ROTMISTRZA LUCJANA WOŹNIAKAPomnik z tablicami pamiątkowymi

     Rotmistrz LUCJAN WOŹNIAK  urodził się 15 grudnia 1906r. w Noskowie (pow. Kalisz),. Absolwent X promocji Szkoły Podchorążych Kawalerii  w Grudziądzu (1931-1933). Z dniem 14.08.1933 roku awansowany do stopnia podporucznika kawalerii z przydziałem do 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Z dniem 1.01.1936 r. awansowany do stopnia porucznika kawalerii. Został przeniesiony na stanowisko oficera ordynansowego Marszałka Edwarda Rydz-Śmigłego. W maju 1939 r. został przeniesiony do 1. pułku kawalerii KOP. We wrześniu 1939 r. początkowo dowódca I plutonu w 4. szwadronie Pułku, a od 6.09.1939 dowódca 4. szwadronu (po połączeniu 2-go i 4-go). Uczestnik walk na Lubelszczyźnie. Uniknął niewoli niemieckiej. Po nieudanej próbie przejścia na Węgry, powrócił do Kalisza, a stąd wyjechał do Warszawy. Od grudnia 1939 r. oficer ZWZ w Warszawie. W kwietniu 1940 wyjechał do Mielca. Tam początkowo został zastępcą komendanta Obwodu ZWZ Mielec, a od listopada 1940 został komendantem Placówki Radomyśl Wielki (ps. "Grott-Szczerba", "Zawierucha"). Oficjalnie zatrudniony był jako agronom w Biurze Rolnym Krakowskiej Izby Rolniczej przy Wydziale Powiatowym w Mielcu (z siedzibą w Radomyślu Wielkim). W okresie "Burzy" stanął na czele Oddziału Partyzanckiego "Zawierucha". Po zakończeniu "Burzy", zagrożony aresztowaniem, wyjechał do Sandomierza. Podjął tam pracę w spółdzielczości rolniczej. Wielokrotnie zmieniał miejsce zatrudnienia, pozostając w strukturach spółdzielczości: w Białogardzie i Świdnicy (m. in. prezes WZGS). Od 1952 r. pracował w budownictwie. W 1955 r. wyjechał do Poznania i ponownie rozpoczął pracę w spółdzielczości. Od 1974 r. na emeryturze.Od 1990 r. był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
      Zmarł 11 maja 1996r. w Poznaniu. Pochowany na Cmentarzu Junikowo w kwaterze żołnierzy AK. Był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari kl.5, dwukrotnie Krzyżem Walecznych,  Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej.
     W uroczystości wzięły udział delegacje Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego z Opola i Tomaszowskiego Szwadronu im. 1. Pułku Kawalerii KOP z Tomaszowa Lubelskiego. Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. 


   

Uczestnicy uroczystości

                             

Nowe tablice pamiątkowe

    Oprócz tablicy upamiętniającej rtm. Woźniaka została też odsłonięta tablica poświęcona ks. Stanisławowi Kaczmarczykowi, wikaremu w Zgórsku, kapelanowi Placówki ZWZ Radomyśl Wielki, zamordowanemu w KL Auschwitz oraz komisarzowi Policji Państwowej, Ludwikowi Lonczakowi, zamordowanemu w Twerze.
    Organizatorem uroczystości była Parafia Rzymsko-Katolicka w Zgórsku.

         Fotografie - Ireneusz Weryński                                   Tekst -  Andrzej Przybyszewski
Autor: Karola Skowrońska