W 2018 roku w Muzeum im.ks.dra W. Łęgi zostanie otwarta wystawa stała "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"
                                                              Pałac Opatek w Grudziądzu


Na wystawie zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Znajdzie się tu okazała kolekcja broni białej, pokazana zostanie również historia szkoły oraz życie codzienne w koszarach. Ponadto na wystawie znajda się m.in. mundury kawaleryjskie, elementy wyposażenia kawaleryjskiego oraz pamiątki kawalerzystów.

Wystawa zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiety do odczytywania audiodeskrypcji za pomocą urządzenia Milestone. Filmy, które będą elementem ekspozycji, montowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.

Wystawa realizowana jest w dwóch etapach, w latach 2017-2018.

Zadanie realizowane jest na podstawie projektu plastyczno-wnętrzarskiego aranżacji i wyposażenia wystawy wykonanego przez Magdalenę Poprawską, opracowanego na podstawie scenariusza przygotowanego przez Annę Wajler - kuratora wystawy.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Pozwolenie na prowadzenie działań związanych z wykonaniem wystawy "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939" w formie decyzji administracyjnej wydał Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu.


Koszt I etapu zadania, realizowanego w 2017 roku wyniósł  330 503,30 zł.


Podczas prac przewidzianych na rok 2017 znalazło się wykonanie stałych elementów aranżacji wystawy w salach wystawowych Pałacu Opatek.  Zakres prac obejmował: - wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych wraz z montażem podtynkowych szynoprzewodów do oświetlenia ekspozycji z dostawą reflektorów, - ułożenie wykładziny podłogowej w kolorze czarnym na całej powierzchni wystawy wraz z nałożeniem pasów / oznaczeń / dla osób niedowidzących,  - wykonanie zabudowy ścian i okładzin ściennych z lakierowanych płyt mdf wraz z montażem gablot wnękowych.

Wszystkie prace realizowała firma - Zakład Usług Tartaczno - Stolarskich, Rober Śliwiński z Gąsawy. Wykonawca prac został wyłoniony w postępowaniu o zamówienie publiczne prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego. Protokólarne przekazanie miejsca prowadzenia prac nastąpiło w dniu 29 czerwca 2017 roku. Komisyjnego odbioru prac dokonano w dniu 5.10.2017 r. Prace zostały zrealizowane w terminie, właściwie pod względem jakości wykonania, zgodnie z umową i projektem. Prace realizowane były pod nadzorem autorskim -wykonawcy projektu pani Magdaleny Poprawskiej.

W roku 2018 będą realizowane dalsze prace  związane z opracowaniem zagadnień merytorycznych.

                                Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień 9 listopada 2018 roku.


                                               

Tekst: Wioletta Pacuszka, Marta Bolek-Maszewska, Wojciech Kozłowski

Fotografia ze zbiorów Muzeum

Autor: Karola Skowrońska