Honorowa Odznaka Fundacji i dar serca.

   21 grudnia 2017 roku, w Izbie Pamięci Szkoły Podstawowej im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi (gmina Chojnice) odbyła się wzruszająca uroczystość. Łukaszowi OSSOWSKIEMU, sołtysowi  Rytla (gmina Czersk) Rafał Chylewski, Przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy  Polskiej w Grudziądzu wręczył Honorową Odznakę Fundacji. Odznaka została przyznana Panu Łukaszowi OSSOWSKIEMU, przez Kapitułę, za niezwykłe zaangażowanie i wielomiesięczną działalność po katastrofalnej nawałnicy, która w połowie sierpnia 2017 rnawiedziła gminę Chojnice, a szczególnie miejscowość Rytel, której jest sołtysem. 
           Od lewej: Łukasz Ossowski; Kazimiera Szark, opiekun Izby Pamięci 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi, która ma za patrona bohaterski 18. Pułk Ułanów Pomorskich; Rafał Chylewski, Przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu i Rafał Falkowski, członek Rady Fundacji.
Łukasz Ossowski, sołtys Rytla

To dzięki Łukaszowi Ossowskiemu akcja usuwania wielkich zniszczeń po nawałnicy,  przebiegała bardzo sprawnie. Wójt Rytla szybko zorganizował  wszelką pomoc. Nazwano go "mężem opatrznościowym" i został autentycznym bohaterem w tamtym dramatycznym czasie próby charakterów. Kataklizm, który  przeszedł przez Bory Tucholskie zostawił niewyobrażalny ogrom zniszczeń. Rytel, Bytów, Czersk  i wiele innych miejscowości powiatu chojnickiego ucierpiało najbardziej. Zniknęły piękne lasy, które były zawsze chlubą tej części pięknego Pomorza. W tych lasach, pod Krojantami, 1 września 1939 roku miała miejsce słynna szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich, która okryła Polską Kawalerię zasłużoną sławą i chwałą. Od dziesiątków lat tam, w tym miejscu odbywały się uroczystości patriotyczno - religijne. Nie ma już tego lasu... 
   Druga część  uroczystości, która odbyła się także w Izbie Pamięci - to przekazanie daru serca od uczniów  Szkoły Podstawowej nr 20, im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu. 
   Uczniowie zebrali pieniądze dla najbardziej potrzebujących pomocy rodzin. Ten dar serca, na ręce Alicji Kamińskiej, dyrektora Szkoły w Nowej Cerkwi - przekazała Maria Kaczorowska, wicedyrektor bratniej szkoły w Grudziądzu.  

  
 
       Maria Kaczorowska przekazuje dar od uczniów  na ręce Alicji Kamińskiej (pierwsza z prawej)  

Podczas uroczystości goście z Grudziądza  przekazali życzenia Świąteczne i Noworoczne, kwiaty i drobne upominki. 
                                                   Kazimiera Szark z kwiatami od Marii Kaczorowskiej

  Współpraca Fundacji z Grudziądza ze Szkołą w Nowej Cerkwi trwa nieprzerwanie od wielu dziesiątków lat. Wszak "błękitni ułani" stacjonowali do 1939 roku w grudziądzkiej Cytadeli, a obie szkoły szczycą się patronatem bohaterów kampanii wrześniowej 1939 r. Także od lat kultywujemy tradycje zarówno 18. Pułku Ułanów Pomorskich,  jak i całej przedwojennej Polskiej Kawalerii.
   Od lewej: Łukasz Ossowski, Rafał Falkowski, Kazimiera Szark,
Maria Kaczorowska, Alicja KamińskaUnikatowa fotografia 18. Pułku Ułanów Pomorskich podczas Święta Pułkowego
prezentowana w szkolnej Izbie Pamięci.


Fot. Dariusz Ułatowski
Autor: Karola Skowrońska