por. Stefan GOŚLIŃSKI nie żyje. Miał 101 lat

Ostatnia droga por. Goślińskiego

    24 stycznia 2018 r. w kościele parafialnym Świętego Marcina w Żoniu odbyła się uroczystość pogrzebowa zmarłego porucznika w stanie spoczynku Stefana Goślińskiego. Ostatniego spośród żyjących ułanów 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, uczestnika walk wrześniowych i bitwy pod Bukowcem, stoczonej 3 września 1939 r.
    Stefan Gośliński urodził się 14.06.1916 roku w Dziewokluczu. Jako kowal z zawodu został w 1937 roku skierowany do służby w kawalerii z przydziałem do 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Służbę odbywał w 4. szwadronie pod dowództwem por. Aleksandra Zarębickiego, w plutonie wachmistrza Franciszka Stachowiaka.  W maju 1939 roku ukończył szkołę podoficerską i w nagrodę pojechał na wycieczkę do bazy morskiej na Oksywiu. W czerwcu 1939 r. został awansowany na stopień kaprala. We wrześniu 1939 roku walczył wraz z pułkiem pod Bukowcem i  Grupą - obsługiwał karabin przeciwpancerny UR. Przeżywał ataki niemieckiej broni pancernej i naloty lotnictwa. Na polu walki wykazał się wielkim męstwem.
   Dostał się do niewoli niemieckiej,  osadzony w obozie jenieckim Gross Born, stalag II A Neubrandenburg. Otrzymał nr obozowy 4682. W obozie został ranny - bagnet niemieckiego żołnierza przebił mu udo.  Pod koniec 1941 r. por Stefan Gośliński został skierowany do pracy, w gospodarstwie rolnym w miejscowości Bad Selsen koło Rostocku. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski.
     W 1946 r. przejął zaniedbane gospodarstwo rolne po rodzicach i dzięki swej ciężkiej pracy stał się jednym z najlepszych gospodarzy w Sułaszewie gmina Margonin.  
    W 2016 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza ppor. Stefan Gośliński został mianowany, w dniu swoich 100. urodzin, na stopień porucznika.
                    Porucznik w st. spoczynku Stefan Gośliński zmarł 21.01.2018r o godz.20.00.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się z ceremoniałem wojskowym.  W ostatniej drodze porucznikowi towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 100. Batalion Łączności z Wałcza, Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy i delegacja 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Przybyły poczty sztandarowe szkół noszących imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich z Bukowca, Bydgoszczy i koła pułkowego. Za trumną ułana podążała okryta kirem kasztanowata klacz Rossa.

                                                                                                                              Marek Holak
Fot. Daniel Balukiewicz
Autor: Karola Skowrońska