Tydzień patrona w Szkole Podstawowej nr 16. im. płk. Zbigniewa MAKOWIECKIEGO
płk. Zbigniew Makowiecki w otoczeniu oficerów grudziądzkiego Garnizonu
i Kawalerii Ochotniczej z całego kraju. 2016 r.
8 listopada 2018 roku Szkoła Podstawowa nr 16 w Grudziądzu otrzymała imię płk. Zbigniewa Makowieckiego, absolwenta Centrum Wyszkolenia Kawalerii, oficera 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i Pułku 3. Strzelców Konnych, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r. Płk Zbigniew Makowiecki był na emigracji, mieszkał w Londynie, gdzie aktywnie działał. Był przez wiele lat przewodniczącym Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej. Uczestniczył w kilkudziesięciu Zjazdach Kawalerzystów II Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1990 roku był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Wielki darczyńca. Zmarł w Londynie 24 października 2017 r i pochowany został w Londynie, Warszawie i w Grudziądzu.
Uroczystości nadania Szkole imienia odbyły się 8 listopada 2018 r. Kulminacja miała miejsce w Hali Sportowej w asyście pocztów sztandarowych Klubu Kawaleryjskiego 18. Pułku Ułanów Pomorskich i Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych oraz proporców 4. batalionów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, kultywujących tradycje kawaleryjskie oraz wielu sztandarów grudziądzkich szkół. Tam także wręczono poświęcony tego dnia sztandar.
Podczas akademii "Słowo o Patronie"
W Szkole odbywają się każdego roku uroczyste obchody upamiętniające tego niezwykłego Patrona. W tym roku 11 kwietnia, w 105. rocznicę urodzin płk. Zbigniewa Makowieckiego odbyła się wyjątkowa akademia. Przypomniano biogram Patrona, śpiewano pieśni i piosenki ułańskie, oglądano rysunki wykonane przez uczniów. W uroczystościach uczestniczyła także Karola Skowrońska, przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, matka chrzestna sztandaru Szkoły.
Karola Skowrońska opowiada o etosie Kawalerii Polskiej
Wszyscy uczniowie odśpiewali hymn Szkoły.
Na cmentarzu farnym na mogile płk. Zbigniewa Makowieckiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty składają: Katarzyna Miller, Karola Skowrońska i Rafał Chylewski, dyrektor Szkoły.
Fot. Joanna Piątkowska i archiwum Fundacji